piątek, 18 kwietnia 2014

Zona - Wyprawa I - Oko Moskwy

 Poziom promieniowania: 0,2 - 0,3 µSv/h


Współrzędne geograficzne: 51 18 20.2N 30 04 26.1E

Oko Moskwy, czyli Duga RŁU-1, Duga-3, przez krótkofalowców nazywany był też "Russian Woodpecker" ze względu na sygnał słyszany przez radio, który przypominał dźwięk dzięcioła stukającego w drzewo. Jest to zespół dwóch anten-odbiorników. Mniejszy zespół składa się z 12 masztów o wysokości 90 m, większy z 17 masztów wysokości 150 m, oba w paśmie KF. Oko Moskwy położone jest na południe od Prypeci. W pobliżu anten wybudowano też Czarnobyl-2, czyli niewielkie miasteczko dla żołnierzy i ich rodzin - instalacja wymagała ok. 1000 osób do obsługi. Szacunkowy koszt budowy to 0,5 - 1,5 mld dolarów i prawdopodobnie był większy od kosztu budowy Reaktora 4. Masa radarów to 13 000 do 14 000 ton. Specjaliści uważają, że gdyby anteny runęły na ziemię, to mogłoby dojść do trzęsienia ziemi, które naruszyłoby konstrukcję sarkofagu.

Dźwięk wydawany przez Oko Moskwy:

Duga z daleka:


Droga prowadząca do radaru:


Przystanek przy drodze:


Ten malec to jeden z psów wartownika. Jego rodzeństwo (4 szczeniaki) pożarły wilki, których jest w całej Strefie bardzo dużo (szacunkowa liczba to 200 osobników), podobnie jak innych zwierząt. W Zonie jest największa koncentracja wilka na hektar w całej Ukrainie. Jest to spowodowane małą ingerencją człowieka w tym regionie. W Strefie można też spotkać konie Przewalskiego. Jest to obecnie jedyny gatunek żyjący na wolności. Udało mi się zobaczyć te konie podczas pobytu, niestety zdjęcia nie zdążyłem zrobić. W Strefie jest również ogromna liczebność dzików, jeleni, saren, pojawiają się także żubry, rysie, niedźwiedzie brunatne, bieliki, czarne łabędzie.
Wilki w Zonie:


Konie Przewalskiego:Brama wjazdowa do kompleksu:


Koszary:


Przy mchu poziom promieniowania jest trochę wyższy:


Wszechobecny Lenin:


Wnętrze koszar:
Zbrojownia:
Kasyno wojskowe:
Bramki dozymetryczne w punkcie kontrolnym przy wyjeździe ze strefy 10-kilometrowej. Cała Strefa podzielona jest właściwie na 3 strefy:
- strefa 0 - przy sarkofagu,
- strefa 1 - promień 10 km - "strefa specjalnego zagrożenia",
- strefa 2 - promień 30 km - "strefa najwyższego stopnia skażenia".Brak komentarzy:

Prześlij komentarz